Společné prohlášení evropských nevládních organizací
Evropské organizace občanské společnosti v současné době čelí bezprecedentnímu útoku ze strany některých poslanců Evropského parlamentu. Útok, v jehož čele stojí někteří poslanci Evropské lidové strany (EPP) a krajně pravicové skupiny, je podněcován dezinformacemi. Pomocí zavádějících argumentů usilují o vytvoření skandálu, dále posíleného a šířeného mediálními dezinformacemi. V době, kdy dochází k erozi demokratických hodnot v celé EU a členských státech, a kdy jsou občanské subjekty jednající ve prospěch těchto hodnot stále častěji napadány, hrozí, že tento nový útok na financování organizací občanské společnosti a na naši legitimitu v demokratickém procesu povede nejen k dalšímu zmenšení evropského občanského prostoru, ale také k oslabení demokracie jako takové.
Dne 22. ledna 2025 zahájili někteří poslanci Evropského parlamentu (EP) na plenárním zasedání cílenou rozpravu o veřejném financování nevládních organizací, zaměřenou na ekologické organizace financované mimo jiné provozními granty programu LIFE Evropské komise. V rozpravě zazněly otázky týkající se legitimity organizací občanské společnosti získávat pro svou činnost tyto dotace. Mnoho europoslanců se vyslovilo pro právo občanských organizací zapojit se do demokratického procesu. Někteří ale argumentovali nepravdivě a naznačovali, že ekologické organizace byly placeny Komisí za to, aby jejím jménem lobovaly v Evropském parlamentu. Tento lživý narativ spojuje odpůrce evropské zelené dohody a stoupence konspiračních teorií. Poslanci Evropského parlamentu nesprávně hovořili o fiktivních částkách v řádu miliard eur, které měly organizace občanské společnosti obdržet. Padala nepravdivá tvrzení, že organizace občanské společnosti řádně nevyužívají registr transparentnosti - přestože opatření EU v oblasti transparentnosti byla výsledkem právě kampaní občanské společnosti a tyto organizace byly také mezi prvními, kdo je přijal, když byla zavedena.
Hlavním tématem současných útoků je program EU LIFE, hlavní nástroj financování ochrany přírody a opatření v oblasti klimatu. Jeho celková výše činí přibližně 700 milionů EUR (17,49 miliard korun) ročně. V rámci tohoto programu přiděluje Evropská komise každoročně 15,6 milionu EUR (390 milionů korun) řadě nevládních organizací zabývajících se ochranou životního prostředí v souladu s ustanoveními, na nichž se po konkurenčním a otevřeném řízení dohodl Evropský parlament a členské státy EU, aby podpořila neocenitelnou úlohu občanské společnosti při poskytování vědecky podložených a konstruktivních doporučení tvůrcům politik v otázkách, na nichž lidem záleží.
Tyto finanční prostředky již ale dramaticky nestačí k dosažení cílů, které mají podporovat: vytvořit rovné podmínky a pomoci tvůrcům a tvůrkyním politik v přístupu k informacím, důkazům založeným na faktech a osvědčeným postupům z terénu; a vyslechnout potřeby a očekávání občanů, pokud jde o jejich zdraví a blahobyt, sociální začlenění a rovnost, jejich práva a spravedlnost, podporu právního státu či boj proti korupci a zdravé životní prostředí pro současné i budoucí generace. Miliony občanů tato doplnění evropských politik podporují prostřednictvím místních grassrootových aktivit, dobrovolnictví a zapojování se do občansky aktivních komunit, skrze poskytování služeb či ochranu práv nejzranitelnějších nebo vyloučených skupin obyvatel.
Pro silnou občanskou společnost musí instituce EU v tomto pětiletém období upřednostnit vytvoření rámce pro občanský dialog na základě článku 11 Smlouvy o EU. Zásadní význam má řádné zajištění zdrojů pro organizace občanské společnosti, aby se do tohoto dialogu mohly zapojit. V EU, stejně jako v každé demokratické zemi, je na podporu činnosti organizací občanské společnosti, jejichž posláním je posilování hodnot zakotvených v Listině základních práv, zapotřebí veřejné financování.
Pro autoritářské režimy je charakteristický předpoklad, že žádné zprostředkující orgány nejsou potřeba, a že občany plně zastupuje pouze jimi zvolený vůdce. Současná debata skutečně ilustruje celkovou konfrontaci, která probíhá mezi evropskými hodnotami a autokratickými perspektivami.
Vyzýváme všechny demokratické síly, aby se postavily proti falešnému narativu a dezinformacím o úloze organizací občanské společnosti, aby chránily naši jedinečnou úlohu v evropské demokracii a podporovaly veřejné financování občanské společnosti. Občanská participace je základním pilířem našich společných evropských hodnot. Vyzýváme politiky a političky, aby zajistili pevný legislativní rámec, v němž mohou občanská společnost a občanské organizace prosperovat, podílet se na dialogu s decision makery a přinášet do něj nezávislé informace. Demokracie je o právu občanů být kolektivně vyslechnuti v zájmu spoluvytváření inkluzivní společnosti a společné evropské budoucnosti, a řádně financované nezávislé organizace občanské společnosti jsou pro to klíčovým nástrojem.
Originální znění prohlášení včetně seznamu podepsaných organizací najdete ZDE.