Tato publikace, vydaná v rámci sítě organizací CAN Europe, se zaměřuje na aktualizované národní energetické a klimatické plány jednotlivých členských zemí EU, včetně českého Národního klimaticko-energetického plánu (NKEP) schváleného s půlročním zpožděním v prosinci minulého roku. Většina analyzovaných plánů obsahuje zjevné nesrovnalosti mezi stanovenými cíli a opatřeními či politikami, kterými jich má být dosaženo. Publikace je zároveň souborem doporučení směřujících k včasnému zavedení systémových změn, které povedou k naplnění evropských klimatických a energetických cílů do roku 2030 a dále.
Centrum pro dopravu a energetiku, které se na publikaci podílelo, doporučuje české vládě:
Navzdory doporučením Evropské komise a organizací občanské společnosti zůstal cíl pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030 na 30% z konečné spotřeby energie. Tento cíl by mělo Česko zvýšit alespoň na 33%, aby byl v souladu se směrnicí EU o podpoře používání energie z obnovitelných zdrojů, a mělo by také zvážit více možností podpory energetických úspor.
V českém NKEP chybí měřitelné cíle a časové harmonogramy pro realizaci konkrétních opatření a posouzení jejich dopadu. Navíc z něj v důsledku politického tlaku vypadly veškeré zmínky o systému EU ETS2. Česko by mělo představit jasnou strategii a časový plán pro její dosažení a mělo by také neprodleně zavést ETS2.
NKEP postrádá jakékoli závazky a plány na postupné zrušení dotací na fosilní paliva a dokonce výslovně uvádí, že Česko v tuto chvíli takový záměr nemá. To je ve zjevném rozporu s doporučeními a pokyny Komise. Česko by mělo důkladně zmapovat všechny dotace podporující fosilní paliva a přijít s konkrétním plánem na jejich ukončení.