Zástupci*kyně občanské společnosti spustili důležitou iniciativu pro monitorování a snižování evropských emisí metanu

zveřejněno 08.04.2025

Jak zviditelnit “neviditelnou hrozbu”, dát občanské společnosti do rukou přesná data a zároveň upozornit na nutnost snížení emisí metanu? V rámci kampaně Time For CH4nge a pod záštitou organizací Environmental Defense Fund a Deutsche Umwelthilfe byla dnes v Bruselu spuštěna historicky první občanská platforma určená ke sledování a kontrole úniků metanu - European Civil Society Observatory on Methane Emissions (CSO-M). Měla by sloužit jako klíčový nástroj občanské společnosti pro získávání přesných údajů o únicích metanu způsobených člověkem a zároveň umožnit jejich včasné a účinné snížení, nezbytné pro dosažení evropských klimatických cílů do roku 2030. Iniciativa by zároveň měla posílit dodržování nového evropského nařízení o emisích metanu (EU MER).

Metan je druhý nejsilnější skleníkový plyn zodpovědný za 30% globálního zvýšení teploty od doby před průmyslovou revolucí a přibližně 86x účinnější při oteplování planety než oxid uhličitý. Navíc je hlavním přispěvatelem k tvorbě přízemního ozonu, který může způsobovat vážná onemocnění dýchací soustavy. Snižování jeho emisí je přitom možné s minimálními náklady a za využití již existujících technologií, přičemž dokáže významně přispět ke zpomalení globálního nárůstu teplot.

“Kampaň Time For CH4nge je skvělý způsob, jak přiblížit důležitou roli rychlého snížení emisí metanu ve zpomalení klimatické krize,” říká Veronika Murzynová z Centra pro dopravu a energetiku, která se oficiálního spuštění platformy v Bruselu zúčastnila a prezentovala během něj český kontext a hlavní výzvy při snižování emisí metanu u nás. “Platforma CSO-M umožní občanské společnosti lépe kontrolovat, kde dochází k únikům metanu. Mohou pak díky tomu vyvjíet tlak na instituce, které mají za úkol tyto emise kontrolovat, ale také například na fosilní společnosti, které nedělají dost pro to, aby emisím metanu zabránily.”

CSO-M bude využívat data a ze satelitu MethaneSAT a dalších zdrojů jako například IMEO (Mezinárodní observatoře pro emise metanu v rámci programu OSN pro životní prostředí.) Nevládní organizace, které se stanou součástí CSO-M, budou mít přístup k široké paletě dat, jejich vizualizací a také možnost se pravidelně setkávat a sdílet své zkušenosti a nápady s širší evropskou občanskou společností.

 

*Obrázek v úvodní grafice znázorňuje emise metanu přibývající do atmosféry v čase. Kolik ho uniklo během vašeho života se můžete podívat zde.  

Zaujal Vás tento článek?
Doporučte článek známým!

Hledaný výraz

[ zavřít ]