Evropská komise na listopadovém COP29 v Baku představila spolu s řadou partnerských zemí a nevládních organizací Partnerství pro snižování emisí metanu (Methane Abatement Partnership Roadmap). Tato nová iniciativa má přispět k rychlejšímu snížení emisí metanu v celém dodavatelském řetězci ropy a zemního plynu a přímo navazuje na schválení nové evropské metanové legislativy v květnu tohoto roku.
Cílem Partnerství je mimo jiné připravit plán spolupráce mezi zeměmi dovážejícími a vyvážejícími fosilní paliva a zintenzivnit úsilí o zavedení systémů monitorování, vykazování a ověřování (MRV) s cílem snížit emise právě v odvětvích, která těží, přepravují a zpracovávají ropu a fosilní plyn.
Je to další postupný krok v plnění závazků Global Methane Pledge, v rámci které se podepsané státy zavazují snížit člověkem způsobené emise metanu o 30 % do roku 2030 oproti úrovni z roku 2020, a přispět tak k dodržení cílů Pařížské dohody o udržení oteplení planety na úrovni kolem 1,5 °C.
Čas na konkrétní akce a opatření se však nezadržitelně krátí a je třeba začít jednat ihned.
Více o emisích metanu z energetické infrastruktury naleznete v naší přehledné grafice.
2021 - Evropská Unie a Spojené státy během COP26 v Glasgow oznámily Global Methane Pledge (Globální metanový závazek), zkráceně GMP.
2022 - K GMP se na COP27 přihlásilo i Česko prostřednictvím premiéra Petra Fialy. Byly představeny plány na snižování emisí metanu v sektorech zemědělství a nakládání s odpady.
2023 - Americký prezident Joe Biden v dubnu vyhlásil projekt Methane Finance Sprint, v rámci kterého se pak během COP28 participující národní státy, Evropská komise, filantropie a soukromý sektor zavázaly poskytnout více než miliardu dolarů v grantech, s důrazem na investice v zemích se středními až nižšími příjmy.