Vážený pane premiére,
Jménem české, polské a maďarské občanské společnosti Vás žádáme, abyste podpořil rozhodnutí přijmout cíl Evropské unie dosáhnout klimatické neutrality nejpozději do roku 2050. K tomuto rozhodnutí musí dojít během příštího zasedání Evropské rady 12. – 13. prosince 2019. Uvědomujeme si, že dosažení klimatické neutrality je složitý úkol, je však možné (a také nutné) jej splnit.
Země v našem region už jednou cestu transformace nastoupily. Nebyla to snadná cesta, ale dala nám svobodu a mnoho pozitivních přínosů pro naši společnost. Na to, čeho jsme dosáhli, můžeme být pyšní. Proto bychom měli umět čelit i novým výzvám a s odvahou se jim postavit.
Politika je o složitých volbách a převzetí zodpovědnosti za současnou dobu, ale také za budoucí generace. Dělání složitých dlouhodobých rozhodnutí vždy bylo tím, co definuje velké politické osobnosti. Čas učinit takové rozhodnutí nastal právě teď.
Přijmutím tohoto velkého vizionářského rozhodnutí získáme větší dlouhodobou prosperitu a bezpečnost pro naši společnost. Přechod na klimaticky neutrální ekonomiku bude společensky a ekonomicky výhodný. Zlepší naši konkurenceschopnost, energetickou bezpečnost a kvalitu života občanů v našem regionu. Zlepší se tím naše zdraví, získáme lepší zaměstnání a vytvoříme mnoho nových příležitostí pro inovativní podnikatelské iniciativy. K dispozici jsou také rozsáhlé prostředky pro sociálně spravedlivý přechod, díky kterým nikdo nezůstane stranou a pomoc získají i ti nejzranitelnější.
Nečinnost nebo její nedostatek má naopak už nyní obrovské dopady, které pouze zhoršují již existující sociální a ekonomické problémy. Jsme to my a naše děti, kdo na tuto nečinnost doplácíme. Naše vnoučata zaplatí cenu ještě vyšší, pokud rychle nezačneme konat. Negativní dopady klimatické změny už nyní mnoha podnikům způsobují obrovské škody, ničí rodinné firmy, které nemají dostatečné prostředky k zvládání přicházejících problémů. Kromě toho energetická chudoba a nedostatek rovného přístupu k čisté energii pouze zhoršuje znečištění vzduchu. Napříč Evropou se také potýkáme s nedostatkem vody, suchem, zvyšujícími se cenami potravin a s nebezpečím souvisejícím s extrémním počasím.
Česko, Polsko a Maďarsko mohou tento první krok směrem k udržitelné budoucnosti učinit společně. Díky spolupráci našich zemí můžeme – stejně jako mnohokrát v průběhu společné historie našeho regionu – dosáhnout našich cílů. Přijetí klimatické neutrality do roku 2050 nebo dříve by mělo být začátkem nového a více ambiciózního přístupu k výzvě, kterou změna klimatu představuje. Jde o historický moment, během kterého se země V4 mohou všechny společně stát hlavní hnací silou zmírňování klimatické změny nejen ve střední a východní Evropě, ale také v Evropě jako celku, a být tak inspirací pro zbytek světa.
Jménem organizací:
Česká republika
Calla - Sdružení pro záchranu prostředí
Centrum pro dopravu a energetiku
Česko proti chudobě
Educon
Ekologický institut Veronica
Greenpeace, ČR
Klimatická koalice
Přátelé přírody, z.s.
Společnost pro trvale udržitelný život
Maďarsko
Energy Efficient Wekerle Civic Society
Green Contact Association
GreenDependent Sustainable Solutions Association
Hungarian Climate Alliance
National Society of Conservationists - Friends of the Earth Hungary
Reflex Environmental Association
World Wide Fund for Nature Hungary
Polsko
Ab Ovo Association
Association “Common Earth”
Association “NO Open Pit Mines”
Buy Responsibly Foundation
Ecological-Cultural Association “Common Earth”
Electric Vehicles Promotion Foundation
Foundation “Development YES - Open Pit Mines NO”
Foundation Green Light/Green News Editorial Team
Greenmind Foundation
Institute for Sustainable Development Foundation
Polish Ecological Club Mazovian Branch
The City is Ours Association
The Ecological Association EKO-UNIA
“The Voice of Pedestrians” Association of the city of Bydgoszcz
Tourist Organization of Stepnica
Social Ecological Institute
Upper Silesian Nature Society