Vážený pane poslanče, vážená paní poslankyně Evropského parlamentu,
metan je primární složkou fosilního plynu a je mimořádně silným skleníkovým plynem, který významnou měrou přispívá ke globálnímu oteplování. Neexistuje žádný způsob, jak udržet globální oteplování na přibližně 1,5 °C bez toho, abychom právě TEĎ drasticky snížili emise metanu.
Nařízení EU o metanu by mohlo být klíčovým nástrojem pro snížení jeho emisí v energetice, zejména proto, že emise související s energetikou je nejsnazší a nejlevnější řešit. Nejnovější údaje Mezinárodní agentury pro energii (IEA) jasně ukazují, že celosvětové emise metanu v roce 2022 opět rostly. Ke zmírnění většiny současných emisí metanu by přitom stačila pouhá 3 % zisků odvětví fosilních paliv.
Přesto jsme svědky znepokojivých pokusů o rozmělnění legislativního návrhu, které vyvrcholily přijetím dramaticky slabého obecného přístupu Radou EU. Nyní hrozí, že v pozici Evropského parlamentu najdou prostor argumenty a narativy, které předložili zástupci fosilního průmyslu s cílem legislativní návrh oslabit. Eurogas a další asociace fosilních plynárenských společností spolu s představiteli ropných společností a uhelného průmyslu opakovaně obhajovali potřebu oslabit opatření ke zmírnění emisí navržená Evropskou komisí. Situace je obzvláště znepokojivá v uhelném průmyslu, neboť hrozí, že odpor jeho členů a také zástupců Polska zabrání smysluplným opatřením v oblasti regulace metanu z uhelných dolů. Ty jsou největším zdrojem emisí metanu v energetickém sektoru EU. Před nadcházejícím společným hlasováním ve výboru ITRE/ENVI je povinností poslanců Evropského parlamentu chránit lidi a planetu přijetím odvážného parlamentního postoje, který by se oprostil od zájmů velkých ropných, plynárenských a uhelných společností; zejména proto, že s využitím stávajících konkurenčních technologií by tytéž společnosti mohly efektivně snížit emise metanu až o 75 %.
Odklon od lobby fosilního průmyslu vyžaduje nejen rychlá mitigační opatření na úrovni EU, ale také účinné řešení problému emisí metanu z dovozu energie. Vzhledem k tomu, že EU patří mezi největší spotřebitele fosilních paliv na světě a ze zahraničí dováží až 70 % spotřeby černého uhlí, 97 % spotřeby ropy a 90 % spotřeby fosilního plynu, přesahuje naše odpovědnost a vliv hranice EU. Protože se většina emisí metanu uvolňuje ještě před tím, než plyn vstoupí na evropský trh, je nezbytné rozšířit regulační rámec pro monitorování, vykazování a ověřování (MRV), zjišťování a opravy úniků (LDAR) a omezení vypouštění a spalování (LVF) na celý dodavatelský řetězec. Takové rozhodnutí vytvoří rovné podmínky, aby dovážená fosilní paliva splňovala stejné standardy jako domácí paliva v EU. Pokud chce být EU světovým lídrem v boji proti změně klimatu, nemůže riskovat přijetí textu, který by mohl být slabší než jiné regulační nástroje připravované v Kanadě, Spojených státech a Nigérii.
Vzhledem k rostoucí závislosti Evropy na nákladném a znečišťujícím dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG) je nezbytně naléhavé jednat s ohledem na celý dodavatelský řetězec. V každém kroku svého životního cyklu vypouští LNG emise metanu, zejména pokud je dovážen z USA. Tam se totiž většinou vyrábí metodou hydraulického štěpení (frackingu), což je technika, která je v Evropě kvůli svým katastrofálním dopadům na životní prostředí zakázána.
Vyzýváme vás proto, abyste předložili nařízení o metanu, které rozšíří vnitrostátní ustanovení o MRV, LDAR a LVF na dovoz energie z EU v celém dodavatelském řetězci. Právní studie již poukázaly na to, že je to proveditelné a není to v rozporu s pravidly WTO.
Závěrem vás žádáme, abyste předložili ambiciózní nařízení o metanu, které nebude sloužit zájmům fosilního průmyslu, ale pomůže drasticky snížit emise metanu a zároveň bude pracovat na realizaci komplexních plánů na postupné vyřazení fosilních paliv, zejména fosilního plynu, do roku 2035.
S pozdravy,
-
Enrico Donda, Food & Water Action Europe
-
Flora Witkowski, CAN Europe
-
Sabina Assan & Conal Campbell, Ember
-
Josep Nualart Corpas, Debt Observatory in Globalisation (ODG)
-
Veronika Murzynová, Centre for Transport and Energy (CDE)
-
Eilidh Robb, Friends of the Earth Europe
-
Nikolay Petkov, Environmental Association Za Zemiata
-
Andy Gheorghiu, Andy Gheorghiu Consulting
-
Charlotte Rose, WeSmellGas
-
Marina Gros, Ecologistas en Acción
-
Radosław Ślusarczyk, Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
-
Julian Schwartzkopff, Deutsche Umwelthilfe
-
Alicja Barcikowska, Ekowyborca
-
Radosław Gawlik, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
-
Allie Rosenbluth, Oil Change International
-
Andrzej Kassenberg, Institute for Sustainable Foundation
-
Robert Wawręty, Towarzystwo na Rzecz Ziemi
-
Stefano Ciafani, Legambiente
-
Steven Vanholme, EKOenergy ecolabel
-
Shefali Sharma, Institute for Agriculture and Trade Policy Europe
-
Ismael Morales López, Fundación Renovables
-
Beata Borowiec, Koalicja Klimatyczna
-
Urszula Stefanowicz, Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki
-
Renato di Nicola, Per il Clima Fuori dal Fossile
-
Angelo Gagliani, Emergenzaclimatica.it
-
Michele Carducci, giustiziaclimatica.it
-
Matyas Molnar & Alexa Botar, NSC-Friends of the Earth Hungary
-
Michał Hetmański, Instrat Foundation
-
Simona Ricotti, Forum Ambientalista
-
Tomasz Waśniewski, Fundacja “Rozwój TAK - Odkrywki NIE”
-
Mihai Stoica, 2Celsius
-
Alice Harrison, Global Witness
-
Raluca Petcu, Bankwatch Romania
-
Catalina Hoparteanu, Declic