Tiskový komentář Centra pro dopravu a energetiku
pondělí, 13. ledna 2025
Nesmyslnému maření elektřiny v době její záporné ceny bychom se mohli vyhnout, kdyby české úřady včas umožnily akumulaci energie a také flexibilitu v době výkyvů cen. S touto legislativou má ale Česko už téměř pětileté zpoždění.
„Současná absurdní situace, kdy je část elektřiny pomocí tzv. mařičů v podobě tepla vypouštěna do ovzduší, názorně ukazuje, že Česko již opravdu urgentně potřebuje umožnění akumulace energie a agregaci flexibility s možností vyrovnávat výkyvy v energetické soustavě. Ze situace, kdy máme dostatek levné elektřiny z obnovitelných zdrojů, by mohla mít prospěch i velká tepelná čerpadla v soustavách centrálního zásobování teplem, doplněná o akumulaci energie. Případné přebytky elektřiny z obnovitelných zdrojů je také vhodné využít pro výrobu zeleného vodíku,” říká odbornice na dekarbonizaci vytápění Veronika Murzynová z Centra pro dopravu a energetiku.
Některé z těchto změn by měla umožnit novela zákona Lex OZE III, která nyní čeká na projednání Senátem. Pokud ji Senát schválí, bude trvat ještě nejméně půl roku, než nabude účinnosti. Další důležité ustanovení o flexibilitě, umožňující poskytování kapacity obnovitelných zdrojů ke stabilizaci rozvodné sítě, začne platit ještě později. Evropskou směrnici, která klíčová ustanovení obsahuje, přitom měla Česká republika povinnost transponovat nejpozději do konce roku 2020.
„Mařiče jsou v této situaci bohužel levné a rychlé řešení přebytků energie v rozvodných sítích, ze kterých budou profitovat jejich provozovatelé namísto toho, aby přebytky mohli využít spotřebitelé například pro ohřev vody v bojlerech,” dodává Murzynová.
Veronika Murzynová, odbornice na dekarbonizaci vytápění, veronika.murzynova@cde-org.cz, tel.: 728 267 356
Zuzana Gruberová, mediální koordinátorka, zuzana.gruberova@cde-org.cz