Dnešní vládou projednávaná rychlá novela energetického zákona [1] je jen částečným řešením energetické krize způsobené invazí ruské armády na Ukrajinu. Chybí odstranění bariér a zrychlení instalace solárních elektráren na střechy domů. K tomu je třeba nejen další novela energetického zákona, ale také lepší nastavení podpůrných programů a dotací. K rozhýbání odvětví důležitého pro zajištění energetické nezávislosti na Rusku i snížení vysokých nákladů na energie vyzvala kabinet Petra Fialy (stejně jako premiéry dalších zemí střední a východní Evropy) velká skupiny ekologických organizací z Česka, Bulharska, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovenska. Stejné doporučení zaslala i Evropská komise ve svém aktuálním vyjádření k situaci v ČR.
Ekologické organizace se otevřeným dopisem [2] obrátily na své premiéry - Petra Fialu, Kirila Petkova,, Viktora Orbána, Mateusze Morawieckiho, Nicolae Ciucă a Eduarda Hegera - aby rázně řešili energetickou, humanitární a klimatickou krizi a nakopli instalaci solárních panelů na střechy domů v daných zemích. Organizace vyzývají k nastavení funkčních podpůrných programů a vyčlenění dostatku peněz na investice, zjednodušení povolování a odstranění administrativních bariér a také umožnění komunitních energetických projektů.
Současně Evropská komise ve svém aktuálním doporučení pro Českou republiku [3] upozorňuje, že máme stále nízký cíl pro rozvoj obnovitelných zdrojů: 22 % pokrytí konečné spotřeby energie v roce 2030. Minimální český podíl na nově navrhovaném unijním cíli (40 %) by mělo být 31 %. Pokud se navíc cíl EU zvýší na 45 %, tak bude muset dojít k dalšímu zvýšení i v ČR. EK upozorňuje, že potřebujeme akcelerovat rozvoj obnovitelných zdrojů a úspor energie kvůli snížení závislosti na dovozu zemního plynu z Ruska a že musíme zvýšit financování a zjednodušit povolování a připojování nových obnovitelných zdrojů.
Rychlé kroky, které by dle ekologických organizací na základě doporučení Evropské komise [3] a Solární strategie EU [4] měla udělat Česká republika:
Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, řekl:
“Česká vláda slíbila sto tisíc solárních střech. Po ruském útoku na Ukrajinu se z energetické nezávislosti domácností stal řádově důležitější cíl a instalací musí být tedy řádově více. Ministr Síkela by měl přestat plánovat podporu pro zemní plyn a soustředit se na fotovoltaiku. A hlavně nesmí stát zapomínat na rodiny, které nemají peníze na předfinancování a spolufinancování dotací a pokrýt jim až 95 procent investice do solárních panelů i zateplení domu. Jen tak se mohou dlouhodobě bránit vysokým cenám energií,”
Štěpán Vizi, analytik Centra pro dopravu a energetiku, řekl:
“Premiér Petr Fiala deklaroval, že zajištění energetické bezpečnosti je pro českou vládu priorita. Rozvoji solární energetiky přitom ale stále brání celá řada překážek. Společně s úsporami energie je přitom právě fotovoltaika tou nejrychlejší cestou, jak zbavit Českou republiku závislosti na fosilních palivech, která pomáhají Rusku financovat válku na Ukrajině a zároveň masivně přispívají ke klimatické krizi. Rozvoj komunitní obnovitelné energetiky by navíc mohl domácnostem výrazně ušetřit na účtech za elektřinu a pomoci tak v boji proti energetické chudobě,”
Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, řekl:
“Vládní program pro energetiku musí mít vizi a musí přistupovat k současným krizím komplexně. Nestačí tak jen vyměnit plynové kotle za tepelná čerpadla, ale je potřeba současně domy řádně zateplit a na střechy nainstalovat solární panely, aby se lidem výrazně snížila spotřeba i náklady na energie. Samozřejmostí by také mělo být energetické poradenství, aby lidé věděli, jaké mají možnosti. Součástí pomoci nízkopříjmovým domácnostem a lidem ohroženým energetickou chudobou by proto v současné situaci měla být především finanční pomoc na výrobu vlastní energie a zvyšování úspor místo toho, aby jim stát musel každý měsíc posílat příspěvek na bydlení.”
Kontakty:
Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Štěpán Vizi, analytik CDE, 770 164 203, stepan.vizi@cde-org.cz
Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, 603 443 140, lukas.hrabek@greenpeace.org
Aleš Miklík, tiskový mluvčí Hnutí DUHA, 604 131 131, ales.miklik@hnutiduha.cz
Václava Marková, mediální koordinátorka CDE, 720 277 049, vaclava.markova@cde-org.cz
Poznámky pro editory a editorky:
[1] https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=ALBSCE5MF5C5
[3] https://ec.europa.eu/info/system/files/2022-european-semester-country-report-czechia_en.pdf
[4] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=COM%3A2022%3A221%3AFIN&qid=1653034500503
[7] EGÚ Brno: Studie potenciálu komunitní energetiky v obcích a bytových domech ČR https://www.cde-org.cz/media/object/1933/studie_potencialu_komunitni_energetiky.pdf