Velké množství unikajícího či vypouštěného metanu na 17 různých lokalitách v Jihomoravském kraji a v kraji Vysočina zachytili odborníci*ice z Centra pro dopravu a energetiku ve spolupráci s mezinárodní výzkumnou organizací Clean Air Task Force. Průzkum v oblasti prováděli již potřetí. Ačkoli byla loni přijata celoevropská legislativa, která v členských státech zakazuje rutinní odvětrávání a spalování metanu z ropné a plynové infrastruktury, v Česku se situace nijak nelepší. Metan je přitom zodpovědný za téměř třetinu dosavadního oteplení planety a zároveň způsobuje vznik přízemního ozonu, který je zdraví škodlivý. Přibližně 60 % globálních emisí metanu je způsobeno lidskou činností. Jejich omezení je sice technologicky i finančně nenáročné, evropskou metanovou legislativu ale zatím nemá kdo vymáhat a v Česku za tyto přestupky dosud nejsou stanoveny postihy.
Odborníci*ice navštívili celkem 26 lokalit zařízení pro těžbu, skladování a přepravu fosilních paliv vlastněných nebo provozovaných společnostmi MND, MGS, NET4GAS, SPP Storage a LAMA Energy Group. Emise metanu, včetně úniků a odvětrávání, zachytili pomocí speciální termografické kamery na 17 z nich.
„Skutečnost, že jsme na řadě míst detekovali tytéž emise jako v předchozích letech, ukazuje, že se nejedná o izolované incidenty, ale o běžné postupy daných společností,” říká odbornice z Centra pro dopravu a energetiku Veronika Murzynová, která se na průzkumu podílela a problematiku emisí metanu dlouhodobě sleduje. “Jde například o odvětrávání plynu ze střech sběrných nádrží na ropu nebo z nezapálené fléry. Obě praktiky jsou přitom explicitně zakázané v Nařízení o únicích metanu, platném od srpna loňského roku. Přesto s nimi tyto těžební společnosti pokračují a ohrožují tak veřejné zdraví.”
"Další rok, stejný příběh — na Moravě přetrvávají stejné zdroje metanového znečištění," uvádí specialista z týmu prevence metanového znečištění CATF Théophile Humann-Guilleminot. "Navzdory evropskému nařízení o metanu, které vstoupilo v platnost v srpnu, české ropné a plynárenské společnosti nadále oddalují tolik potřebné vyčištění svých provozů. V Dambořicích, Ždanicích a Borkovanech nadále unikají nebezpečné plyny v blízkosti obydlených oblastí."
Celkové shrnutí terénního průzkumu a klíčová zjištění včetně zachycených snímků najdete ZDE.