Z ropných a plynových zařízení na jižní Moravě unikají škodlivé emise metanu - navzdory celoevropskému zákazu

zveřejněno 23.04.2025

Velké množství unikajícího či vypouštěného metanu na 17 různých lokalitách v Jihomoravském kraji a v kraji Vysočina zachytili odborníci*ice z Centra pro dopravu a energetiku ve spolupráci s mezinárodní výzkumnou organizací Clean Air Task Force. Průzkum v oblasti prováděli již potřetí. Ačkoli byla loni přijata celoevropská legislativa, která v členských státech zakazuje rutinní odvětrávání a spalování metanu z ropné a plynové infrastruktury, v Česku se situace nijak nelepší. Metan je přitom zodpovědný za téměř třetinu dosavadního oteplení planety a zároveň způsobuje vznik přízemního ozonu, který je zdraví škodlivý. Přibližně 60 % globálních emisí metanu je způsobeno lidskou činností. Jejich omezení je sice technologicky i finančně nenáročné, evropskou metanovou legislativu ale zatím nemá kdo vymáhat a v Česku za tyto přestupky dosud nejsou stanoveny postihy.

Odborníci*ice navštívili celkem 26 lokalit zařízení pro těžbu, skladování a přepravu fosilních paliv vlastněných nebo provozovaných společnostmi MND, MGS, NET4GAS, SPP Storage a LAMA Energy Group. Emise metanu, včetně úniků a odvětrávání, zachytili pomocí speciální termografické kamery na 17 z nich.

 

  • Velká nadzemní sběrná střediska ropy (SNS) v Dambořicích a Uhřicích nepřetržitě odvětrávala metan z velkých skladovacích nádrží na ropu. Obě tato zařízení provozuje společnost Moravské naftové doly (MND).
  • U podzemního zásobníku plynu v Dambořicích, patřícímu Moravia Gas Storage (MGS), detekovali odborníci již potřetí (také v letech 2024 a 2021) velké množství plynu vypouštěné z nezapálené fléry a rutinní odvětrávání z dalších dvou ventilačních průduchů.
  • Emise velkého množství VOC (těkavých organických látek) unikaly z nádrže podzemního zásobníku plynu společnosti MGS v Uhřicích, nedaleko obydlených oblastí.
  • U podzemního zásobníku plynu společnosti SPP Storage v Dolních Bojanovicích navštívili experti celkem 8 zařízení a emise zjistili na 4 z nich.
  • Už druhý rok v řadě unikal metan ze dvou sledovaných zařízení vrtu společnosti Lama Energy Group.
  • Na ropném poli ve Ždánicích (MND) byly emise detekovány na 3 ze 7 navštívených ropných vrtů.
  • Na ropném poli v Borkovanech (MND) byly detekovány emise těkavých organických látek (VOC) na 2 ze 3 navštívených ropných vrtů.
  • Na regulační stanici ve Velkých Němčicích společnosti GasNet byl odvětráván plyn z potrubí.
  • U kompresní stanice v Kralicích nad Vltavou společnosti Net4Gas zaznamenali odborníci emise ze všech odvětrávacích komínů napojených na kompresory, ačkoliv kompresory v době návštěvy nebyly aktivní.

„Skutečnost, že jsme na řadě míst detekovali tytéž emise jako v předchozích letech, ukazuje, že se nejedná o izolované incidenty, ale o běžné postupy daných společností,” říká odbornice z Centra pro dopravu a energetiku Veronika Murzynová, která se na průzkumu podílela a problematiku emisí metanu dlouhodobě sleduje. “Jde například o odvětrávání plynu ze střech sběrných nádrží na ropu nebo z nezapálené fléry. Obě praktiky jsou přitom explicitně zakázané v Nařízení o únicích metanu, platném od srpna loňského roku. Přesto s nimi tyto těžební společnosti pokračují a ohrožují tak veřejné zdraví.”

Úniky z nezapálené fléry podzemního zásobníku plynu v Dambořicích zachycené na speciální termografickou kameru.

"Další rok, stejný příběh — na Moravě přetrvávají stejné zdroje metanového znečištění," uvádí specialista z týmu prevence metanového znečištění CATF Théophile Humann-Guilleminot. "Navzdory evropskému nařízení o metanu, které vstoupilo v platnost v srpnu, české ropné a plynárenské společnosti nadále oddalují tolik potřebné vyčištění svých provozů. V Dambořicích, Ždanicích a Borkovanech nadále unikají nebezpečné plyny v blízkosti obydlených oblastí." 

Celkové shrnutí terénního průzkumu a klíčová zjištění včetně zachycených snímků najdete ZDE. 

Zaujal Vás tento článek?
Doporučte článek známým!

Hledaný výraz

[ zavřít ]