V březnu se naše expertka na dekarbonizaci energetiky Veronika Murzynová už podruhé vydala na terénní průzkum české plynové a ropné infrastruktury. Společně s Théophilem Humann-Guilleminotem z Clean Air Task Force (CATF) se vypravila na jižní Moravu, kde se těží a skladují fosilní paliva, kudy prochází hlavní tranzitní plynovod i ropovod Družba a kde se mimo jiné nachází také obrovské podzemní zásobníky plynu. Za pomoci termografické kamery zjišťovali, kde dochází k únikům či běžnému vypouštění metanu z infrastruktury. Právě často opomíjený metan je ale druhý nejvýznamnější skleníkový plyn hned po oxidu uhličitém a je zodpovědný za třetinu dosavadního oteplení planety. Na jižní Moravě Murzynová a Humann-Guilleminot zaznamenali úniky metanu na patnácti z celkem dvaceti navštívených lokalit.
Evropská unie dováží 80 % fosilních paliv ze třetích zemí, proto je velmi důležité, že nová metanová legislativa obsahuje také pravidla pro import. Například pravidla upravující maximální akceptovatelné množství unikajícího metanu však začnou platit nejdříve v roce 2030, což je pozdě. Omezení emisí metanu je oproti tomu velmi levný a efektivní způsob, jak reagovat na zvyšující se tempo klimatické krize. Metan také přispívá k tvorbě přízemního (troposférického) ozonu, škodlivé látky znečišťující ovzduší, která může způsobovat různá onemocnění dýchacího ústrojí, dráždí oční spojivky a má každoročně celosvětově na svědomí milion předčasných úmrtí.
“Odvětví energetiky je odpovědné za 40 % lidmi způsobených emisí metanu. Ten se uvolňuje do ovzduší nejen při těžbě ropy a fosilního plynu, ale i běžným rutinním odvětráváním a flérováním, tedy spalováním přebytečného plynu, v celém dodavatelském řetězci," dodává Veronika Murzynová, expertka na dekarbonizaci energetiky z Centra pro dopravu a energetiku.
Klíčová nyní bude implementační fáze. Přímo aplikovatelný předpis začne ve všech unijních zemích platit v červnu 2024. Před státní správou teď stojí úkol určit tzv. “kompetentní autoritu”, tedy orgán či orgány, které budou dohlížet na vykazování množství emisí metanu a jejich měření a také kontrolovat správnou detekci a včasné opravy případných úniků.
Clean Air Task Force (CATF) je globální nevládní výzkumná organizace zaměřená na životní prostředí. Usiluje o legislativní změny umožňující kontrolu emisí skleníkových plynů a prosazuje inovativní technologie, které mohou emise eliminovat.
Théophile Humann-Guilleminot je certifikovaným termografem a pro účely měření, o kterých píšeme v článku, používal kameru FLIR GF320. Ta je průmyslovým standardem pro identifikaci emisí, úniků a událostí, k nimž dochází při běžném provozu těžby ropy a zemního plynu nebo v důsledku vadného zařízení, nehod a úmyslných úniků ze strany provozovatelů. Kamera GF320 byla speciálně kalibrována a nezávisle testována pro detekci a vizualizaci přítomnosti nejméně 20 plynů, které mohou být v ovzduší.