Společný tiskový komentář Hnutí DUHA, Centra pro dopravu a energetiku, Calla, Greenpeace a Zeleného kruhu
úterý, 8. října 2024
Dnes ráno prezident Petr Pavel jmenuje nové ministry, včetně ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN). Ekologické organizace zabývající se energetikou upozorňují na hlavní výzvy, které před novým ministrem stojí. Musí prosadit nejen strategii, ale také klíčovou legislativu pro rozvoj OZE, akumulace a celkovou modernizaci energetiky. Zároveň musí také odolat stupňujícímu se tlaku uhelné lobby na dotování zastaralých uhelných elektráren z peněz spotřebitelů.
Co bude muset nový ministr průmyslu a obchodu zvládnout v posledním roce vlády:
Jiří Koželouh, vedoucí programu Klima, energetika a odpady Hnutí DUHA:
“Ministr průmyslu Lukáš Vlček má před sebou velké výzvy a relativně krátký čas. Musí dotáhnout novelu energetického zákona lex OZE 3 a zároveň odrazit snahy uhlobaronů doplnit do ní dotování uhelných elektráren z peněz spotřebitelů. A to nejen v zákoně, ale i v Kodexu ČEPS. Má také zodpovědnost za předložení a prosazení zákona o zrychleném zavádění obnovitelných zdrojů, který má výrazně urychlit povolování zejména větrných elektráren. Přeji mu, aby se to všechno podařilo.”
Miriam Macurová, vedoucí klimatické kampaně Greenpeace ČR:
“Nového ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka čeká důležitý úkol dotáhnout přijetí odkládaného Národního klimaticko-energetického plánu, který určí klimatickou strategii na další dekádu. Čeká ho také příprava legislativního ukotvení konce uhlí nejpozději v roce 2033, který by měl být navázán na jasnou strategii jeho nahrazení obnovitelnými zdrojmi energie, které lidem zabezpečí levný zdroj energie a sníží závislost ČR na fosilních palivech.”
Edvard Sequens, energetický konzultant v Calla – Sdružení pro záchranu prostředí:
„Nově jmenovaného ministra čeká v energetice mnoho nedodělků po Jozefu Síkelovi. Neexistuje totiž jen jádro, na které se Vlčkův předchůdce zaměřil. A také by ministr měl začít řešit rozdmýchaný konflikt se starosty obcí, kde stát hledá místo pro uložení radioaktivních odpadů.”
Štěpán Vizi, expert na klimatickou politiku Centra pro dopravu a energetiku:
„Zásadním bodem pro nového ministra bude prosazení schválení klimatických a energetických strategií, které vláda už několik měsíců odkládá. Jasná a předvídatelná strategie dekarbonizace je přitom klíčová pro jakékoli investice do energetiky a průmyslu. Česko v rámci Evropy dlouhodobě zaostává v rozvoji obnovitelných zdrojů a Lukáš Vlček má možnost pomoci tuto stagnaci ukončit.”
Jiří Koželouh, vedoucí programu Klima, energetika a odpady Hnutí DUHA,
tel.: 723 559 495, e-mail: jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Miriam Macurová, vedoucí klimatické kampaně Greenpeace ČR,
tel.: 771 154 362, e-mail: miriam.macurova@greenpeace.org
Edvard Sequens, energetický konzultant v Calla - Sdružení pro záchranu prostředí,
tel.: 602 282 399, e-mail: edvard.sequens@calla.cz
Štěpán Vizi, expert na klimatickou politiku Centra pro dopravu a energetiku,
tel.: 770 164 203, e-mail: stepan.vizi@cde-org.cz
Eva Pernicová, tisková mluvčí, Hnutí DUHA,
tel.: 734 770 020, e-mail: eva.pernicova@hnutiduha.cz
The Together For 1.5 project has received funding from the LIFE Programme of the European Union. The information and views set out in this document are those of the authors and do not necessarily reflect the official opinion of the European Commission.
LIFE Together for 1.5 project website: 1point5.caneurope.org