Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) je nevládní nezisková organizace, která se dlouhodobě zabývá vlivem energetiky na životní prostředí, a to zejména v souvislosti s ochranou klimatu a snižováním emisí skleníkových plynů.
Barbora se v CDE tématicky věnuje především evropské klimaticko-energetické politice. Je členkou správní rady evropské síťové organizace Climate Action Network Europe a v uplynulých deseti letech působila také v CEE Bankwatch Network, Glopolis a Správní radě Klimatické koalice. Za svoji profesní kariéru pracovala na projektech zabývajících se systémem EU ETS, energetickou transformací, nastavením fondů EU nebo komunikací změny klimatu.
Heda se zajímá především o kvalitní veřejnou správu v oblasti ochrany klimatu. Vystudovala sociologii se zaměřením na veřejnou politiku, má zkušenosti z oblasti komunikace, veřejného sektoru i evropské legislativy. Podílela se na přípravě české verze klimatického zákona a dokončuje studium práv. V CDE působí od roku 2024.
Štěpán se věnuje problematice klimatické a energetické politiky na evropské i národní úrovni. Témata související se zelenou transformací a klimatickou politikou komentuje pravidelně v médiích. Dříve působil v organizaci Člověk v tísni a je spoluautorem a tvůrcem česko-německého podcastu o klimatu Karbon.
Od roku 2018 se zaměřuje na sociální aspekt energetické transformace a odklon od fosilních paliv. Zasazuje se také o odpovědné a účinné využívání veřejných financí spojených s klimatickou politikou. Je členkou správní rady Zeleného kruhu. Dříve pracovala jako odborná konzultantka v oblasti životního prostředí ve společnosti MITIS, s.r.o.
Veronika se specializuje na otázky snižování emisí metanu, rychlejší ukončení využití fosilního plynu a dekarbonizaci dálkového vytápění. Má vzdělání v oboru aplikované fyziky a zkušenosti s výzkumnou prací v Evropském parlamentu zaměřenou na Green Deal a legislativu v oblasti energetiky a klimatu.
Zuzana má v CDE na starost vnější komunikaci, obsah webu, psaní tiskových komentářů a spolupráci s médii. Dříve působila v organizaci Člověk v tísni jako mediální koordinátorka zaměřená na lidská práva. Spolupracuje s pražským festivalem Jeden svět a příležitostně přispívá do českých i zahraničních médií.
Alžběta odpovídá za správu sociálních sítí a spolupracuje s mediální koordinátorkou a projektovými koordinátory*kami na vytváření a realizaci strategií digitální komunikace. Vystudovala politologii a sociologii na Univerzitě Karlově. Do CDE přišla z Českého rozhlasu, kde se jako rešeršistka podílela na výrobě mnoha pořadů. Dlouhodobě se zajímá o environmentální témata.
Jana se podílí se na monitorování EU fondů včetně toho, zda a jak v jejich využívání aplikuje princip partnerství. V rámci sítě CEE Bankwatch Network usiluje o dekarbonizaci a zvýšení transparentnosti kreditních agentur a rovněž koordinuje projekt, ve kterém se formou sociálního experimentu zjišťují představy lidí o čisté energii na komunální úrovni. Je absolventkou Harvardu a zkušenou ekonomkou.
Lucie v CDE odpovídá za finanční řízení spolku, které zahrnuje jak přípravu a kontrolu čerpání celkového rozpočtu organizace, tak i přípravu a kontrolu projektových rozpočtů a dotačních projektů. Připravuje finanční reporty a je podporou pro účetní a finanční záležitosti pro ostatní kolegy. 25 let působila ve financích v soukromé sféře jako hlavní účetní nebo finanční kontroller, věnovala se „čistění a nastavování účetnictví“ a podílela se na několika implementacích IS.
Adéla se v CDE věnuje finanční koordinaci projektů. Podílí se na přípravě finančních reportů a na kontrole a čerpání dotačních projektů. V minulých letech se věnovala financím, účetnictví a auditu v oblasti Evropských fondů.
Lucie se v CDE věnuje finanční koordinaci projektů. Podílí se na přípravě finančních reportů a na kontrole projektových rozpočtů a dotačních projektů. Má mnohaleté zkušenosti s finančním řízením v neziskovém sektoru.
Dobroslava se zabývá činností exportních kreditních agentur. Má bohaté zkušenosti v oblasti finančnictví a v bankovní sféře. Po ukončení bankovní kariéry se věnuje dobrovolnictví v různých oblastech.
Barbora má na starosti koordinaci sítě organizací Klimatická koalice a propojování aktérů v klimatickém hnutí. Dříve se zaměřovala na environmentální vzdělávání a má zkušenosti s lektorováním výukových a zážitkových programů i založením Letní školy environmentálního myšlení.
Tereza se zaměřuje na komunikaci Klimatické koalice. Vystudovala žurnalistiku, filmovou produkci a soudobé dějiny. Profesní zkušenosti získala v oblasti neziskového sektoru, vzdělávání a kultury. Dříve se v Ústavu pro studium totalitních režimů věnovala výzkumu železné opony a tvorbě didaktických materiálů pro badatelsky orientované lekce dějepisu, tak také PR vzdělávacích aktivit. Více než deset let vede Spolek Živé město, který usiluje o oživení kulturního a komunitního života na Praze 6.
CDE je na národní úrovní členem sítě ekologických nevládních organizací Zelený kruh a zakládajícím členem platformy ekologických a rozvojových nevládních organizací Klimatická koalice. Na mezinárodní úrovni je členem CEE Bankwatch Network, sítě ekologických organizací ve střední a východní Evropě zabývajících se činností mezinárodních finančních institucí, a členem Climate Action Network Europe, evropské sítě pro změny klimatu.
Řídíme se Etickým kodexem Zeleného kruhu.
Za podporu činnosti CDE děkujeme Evropské komisi, Evropské klimatické nadaci a Spolkovému ministerstvu životního prostředí, ochrany přírody a bezpečnosti reaktorů.
Centrum pro dopravu a energetiku vzniklo na jaře roku 2000 přejmenováním bývalého Programu energetických úspor. Ten založila v roce 1995 Nadace Sluníčko, od roku 1998 fungoval samostatně.
Zahide Senterzi, předsedkyně správní rady
Romana Kaclíková, členka správní rady
Helena Továrková, členka správní rady
Petr Hlobil, člen správní rady
Tomáš Jungwirth Březovský, člen správní rady