Vláda po téměř dvou letech příprav schválila aktualizaci Vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu. Došlo zároveň k odložení dalších dvou stěžejních strategií – Státní energetické koncepce a Politiky ochrany klimatu - které byly připravovány souběžně s Vnitrostátním plánem a vláda se k jejich aktualizaci zavázala ve svém programovém prohlášení. Česku nyní zbývají strategie, které mají se současnou realitou pramálo společného - počítají například s pomalým rozvojem obnovitelných zdrojů nebo využíváním ropy a plynu z Ruska.
Tento briefing se věnuje tématu klimatických rad a jejich úlohy při zmírňování či odvracení nepříznivých trendů klimatické změny. Obsahuje také doporučení toho, co by měla fungující klimatická vědecká rada splňovat.
Centrum pro dopravu a energetiku a Centrum pro klimatické právo a udržitelnost působící na Ústavu státu a práva AV ČR pořádají odbornou konferenci o strategických dokumentech v oblasti ochrany klimatu a energetiky.
Participace a vedoucí postavení uhlíkově náročných regionů při přechodu na čistou energii jsou nezbytným předpokladem pro dosažení klimatické neutrality EU do roku 2050. Na základě tohoto předpokladu si projekt RePower the Regions klade za cíl zajistit, aby plány pro čistou energii v regionech byly v souladu s klimatickými cíli EU do roku 2030 a měly silnou podporu na místní úrovni, a poskytnout praktické pokyny a plány, jak regiony posílit.
Komentář Veroniky Murzynové popisující případ dekarbonizace největšího dodavatele tepla pro Prahu, teplárny a elektrárny Mělník, která za peníze z Modernizačního fondu přechází ze spalování uhlí na spalování fosilního plynu.
Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) je organizace, která se dlouhodobě zabývá vlivem dopravy a energetiky na životní prostředí, a to zejména v souvislosti s ochranou klimatu a snižováním emisí skleníkových plynů.